Pályázati szám: NUP-KP-1-2021/1-000179-VAL-ELS/001
Erdélyi lovász és belovagló szakoktatás technikai eszköztárának fejlesztése
A Erdélyi lovász és belovagló szakoktatás technikai eszköztárának fejlesztése című pályázat a szülőföldön való megmaradás, a közösségi lét továbbgondolását irányozta elő mint lehetséges célirányt a jövő nemzedék számára. A projekt a lovász és belovagló oktatási program taneszközeinek beszerzését tűzte ki célul. A már működő lovászképző program számára biztosítani kívántuk a szükséges taneszközöket, hogy a diákok a szakmai gyakorlatok során használhassák, és segítségükkel elsajátíthassák a különböző szakágak alapjait. Mindegyik beszerzett eszköz egy-egy lovas szakág, díjlovaglás, díjugratás megismerését, elsajátítását szolgálja. Ezek a szakágak speciális, számukra kifejlesztett, egymástól eltérő tulajdonságokkal rendelkező eszközöket igényelnek. A beszerzendő eszközök listája mindegyik felsorolt lovasszákág előírása és igénye szerint teljes versenyszintnek megfelelő felszerelést tartalmaz, amely segítségével 65 diák közvetetten támogatásban részesülhetett. Ezeknek a lovassportokban nélkülözhetettlen eszközöknek a helyes használatát, a különböző szakágakra jellemző, egymástől különböző lovaglás technikát a diákok csak az eszközök mindennapos használatával, rendszeres szakszerű gyakorlás folyamán sajátíthatják el.
Ennek megvalósításához sikerült beszerezni egy Nei-air formált ugró nyereget, valamint egy derby formált ugró nyereget és a hozzá tartozó felszerelést a Bethlen Gábor Alap támogatásából.
Az érintett célcsoport elsődlegesen a helyi, megyei közösség, a tanulók, szülők, de ha sikereinkről számolunk be, akkor egy sokkal nagyobb célközönséget érint. Ezt a tényt igazolja a diákjaink a versenyeken elért sikere, és a végzős diákok a szakmában való elhelyezkedése.
A lovász és belovagló osztály harmadik év szakiskolásainak lóháton való ballagásán a Puskás Tivadar Szakközépiskola pedagógusai és a szülők is betekintést nyerhettek a szakosztály szakmai tevékenységébe. Úgy gondoljuk, hogy a Puskás Tivadar Szakközépiskola által 2019-ben indított lovászképzés jó uton halad, hogy elérje a célját, így a több mint 70 éve megszűnt erdélyi lovas szakember képzés újraindítása sikerrel jár, mivel három év szakképzés után, a 2022 tanévben 14 fiatal végezte el tanulmányait és indulhatott el életutján, ők az első generáció végzős diák a lovász és belovagló szakágban. Nemzeti identitásunk, kultúránk részét képező lótenyésztés, a hagyományos magyar fajták ismerete, tenyésztése egyre inkább elvesző félben van. Ezen kívánt változtatni a lovászképző és belovagló program, ami arra hivatott, hogy a szakiskola három éve, majd további 2 év alatt megadja a diákoknak mindazt az elméleti és gyakorlati tudást, ami lehetővé teszi, hogy akár a már létező lótenyésztő és lovas sportokban tevékenykedők számára hasznos, jól képzett munkaerők legyenek, akár saját lovardát, lovas vendéglátó egységet, akár tenyészetet indítsanak, újraélesztve a jelenleg tengődő és céltalan magán lótenyésztést.
A több évtizedes múlttal és tevékenységgel rendelkező Kovászna megyei, Sepsiszentgyörgyön bejegyzett Puskás Tivadar Alapítvány, több évtizedes, közösségteremtő munkával őrzi és próbálja továbbörökíteni magyarságunk hagyatékát.
Székelyföldön lóháton
Lovászképzős szakiskolások edzőtábora
A 350 000 forint értékű támogatásból célunkat sikerült megvalósítani. A 3 éves szakiskolai lovász szakiskolai képzésben jelenleg 53 diák vesz részt, akik a szakiskola 3 éve alatt, úgy elméletben, mint a szakmai gyakorlatok során tanulják ezt a hiányszakmának számító lovászatot.
Célunk az volt, hogy a Puskás Tivadar Szakközépiskola Lovászképző programjának szakmai gyakorlatán belül, a diákok a Gyergyóremetei Lovasklub edzőtáborában, az élsportnak megfelelő színvonalon sajátíthassák el a szakma versenysporttal kapcsolatos jellegzetes részeit, és ezzel párhuzamosan megismerhessék az erdélyi lótenyésztés és lovas hagyományok történetét. A támogatás hatására olyan pozitív átválltozásokra került sor, amelyek elősegítették a lovász és belovagló osztály diákjainak a szakmai fejlődését.
A táborban résztvevő 23 tízedikes lovász szakmát tanuló diáknak lehetősége volt az élsportnak megfelelő szinten 5 napig gyakorolni a lovász szakmát, a lovak ellátását, a lovak és a felszerelés ápolását, a lovak felszerszámozását, bemelegítését. Tanulhattak az edző pályák építéséről, edzés közbeni igények szerinti alakításáról, valamint szimulálhattak különböző versenykörülményeketr és megtanulhatták, hogy hogyan fejleszthetik ki az azokhoz való alkalmazkodó képességüket. Továbbá szakemberektől hallgathattak, hogy a különböző sportsérüléseket hogyan kell felismerni és akár elsősegélyben részesíteni, de ugyanakkor tanácsot kaphattak a tábor során, hogyan kell a lovaglás technikáikat kijavítani; gyakorolhatták a tereplovaglást; olyan szakemberekkel találkozhattak, akik az erdélyi történelmi lófajták és tenyészetekről beszéltek délutáni workshopokon. Célcsoport: A P.T.Szakközépisk. 23 lovászképzésben lévő diákja volt, akik a Gyergyóremetei Lovasklub vendégei lehettek 2022. június 4 – 8 között.
Lovassport program támogatása
A lovász és a belovagló szakoktatás fejlesztési programjának célja a hosszútávon fenntartható lovas szakemberek utánpótlás nevelési mechanizmusok fejlesztése és kialakítása kiemelkedő képességű diákok bevezetése a lovász szakmába. A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával tehetséges diákok egyéni fejlődési lehetőséget kaptak, hogy gyakorlatuk ideje alatt profi felszereléseket használhassanak. Így az oktatásban kialakultak, azok a folyamatok, amelyek a tehetségeket a lovász szakma felé terelték. A diákok fejlődését szolgáló tevékenységek példaértéküek voltak a régiónkban élők és szakmát tanulni vágyó fiatalok számára. Pályázásunkkor céljaink között megfogalmaztuk, úgy véljük, hogy el is értük, a fiatalabb generáció szemléletformálásának elindítását, az életpálya iránti motivációjuk növelését, valamint a tehetséges diákok törekvéseinek támogatását. Az eszköztárunk gyarapítása következtében, ami csakis a támogatásokkal valósulhatott meg, több végzős diákunk a szakmában helyezkedett el, lovászatokban dolgoznak, mások továbbtanulják, külföldön és itthon, a lovas szakmát.
A támogatás a következő eszközök beszerzésére volt felhasználva:
- 1 darab díjlovas nyereg
- 2 darab díjugrató nyereg
- 3 darab nyeregalátét
- 3 darab kengyel