Osztály: IX.C, XI. B, XII. B
Osztályfőnök: Gajdó Éva, Sándor Melinda Tünde, György Piroska
Sepsiszentgyörgyről indulva Olaszteleken kezdtük erdővidéki barangolásunkat, ahol felkerestük Nagy György kovácsmestert, akinek eredeti foglalkozása: bádogos. A kovácsmesterséget szüleitől tanulta. Műhelyében készül lópatkó, kovácsolt kapu, lámpa. A díszkovácsolás rendkívül dokumentált mestere. Az ő keze munkája a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum bejárata előtt található, Kós Károly által tervezett kovácsoltvas lámpa, és az olaszteleki Daniel kastély kovácsoltvas kapuja.
Először a „hétköznapi” műhelyben kalauzolt körbe, ahol egy kereszt várta, hogy méltó helyére kerüljön. Mint megtudtuk, az ukrajnai háború áldozatainak készült ez a kereszt. Nagy György igazi Kós Károly szakértő, hiszen a Székely Nemzeti Múzeumnak megannyi tárgyat készített tervek, rajzok alapján. Mint mondja, munkája nem csak abból áll, hogy egy papíron megálmodott tárgyat magvalósít, kivitelez, hanem számos könyvet elolvasva, jegyzeteket tanulmányozva mélyült el Kós világában.
“Ha nincs szakma iránti szeretet, akkor türelme sincs az embernek” –vélekedik Nagy György, hozzátéve, hogy bár a kommunizmus idején a kovácsok munkája leegyszerűsödött, édesapja is készített, kapu- és ajtósarkat, izgalmasabb tárgyakat is, melyeken fel-fel sejlett a népművészet.
Az elmaradhatatlan csoportkép készítést egy rövid honismereti felfedezés követte, majd a kirándulás másik érdekes látnivalója következett: a 4 millió éves masztodon-csontváz megtekintése a Baróti Múzeumban. A múzeum másik érdekessége az ólomkatona-gyűjtemény. A gyerekek nagy érdeklődéssel figyelték a különböző csaták hadállásait, a tordai országgyűlést, a madéfalvi veszedelmet és a szászfenesi ütközetet egyaránt. Barót városát magunk mögött hagyva a miklósvári Kálnoky kastélyt tekintettük meg, amelynek egyik érdekessége, hogy névadója és örököse visszaköltözött ősei birtokára. A tartalmas és fárasztó nap végén élményekkel gazdagodva, kicsit jobban összekovácsolódva, fáradtan bár, de utolsó lendületünket összeszedve, újra útra keltünk – immár hazafelé. A kirándulás sikeres lebonyolításáért köszönetet mondunk a Háromszéki Közöségi Alapítványnak, a Puskás Tivadar Szakközépiskola vezetőségének, a kísérő tanároknak és a résztvevő diákoknak.
Szervező tanár
Gajdó Éva